Ceturtdiena, 08. Decembris, 2022. Gunārs, Gunis, Vladimirs
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku oficiālais tūrisma portāls

Karsta kritenes


Skaistkalnes karsta kritenes ir ģeoloģisks un ģeomorfoloģisks dabas piemineklis, un vairāk kā 100 ha platībā šī karsta teritorija iekļauta Eiropas aizsargājamo teritoriju Natura 2000 sarakstā. Citviet Latvijā karsta kritenes raksturīgas arī Baldones, Ķemeru un Allažu apkārtnei, kā arī atsevišķām vietām Dienvidkurzemē. Kaimiņos no Skaistkalnes – karsta procesu areāls turpinās arī Lietuvas teritorijā, kur izveidots Biržu reģionālais parks.

Karsts ir neparasts ģeoloģisks process, kas notiek pazemē. Tur ūdens veic šķīstošu iežu, kā piemēram, ģipšakmens, dolomīta, smilšakmens, vai citu iežu skalošanu, kas tādējādi izraisa apakšzemes tukšumu – piltuvju, aku, kanālu, dobumu vai alu - rašanos, kuriem savukārt pakāpeniski paplašinoties, rodas iebrukumi. Šī procesa laikā var rasties ne tikai kritenes, bet arī sausgultnes, kriteņu avoti, kriteņu ezeri. Karsta procesa iemesls tieši Skaistkalnes apkārtnē meklējams tajā, ka šajā apvidū atrodami nozīmīgi ģipšakmens slāņi, apvidu no abām pusēm ieskauj divas upes – Iecava un Mēmele – un pazemes ūdens straumju rezultātā rodas arī tas, ko dabā redzam! Un ne viens vien skaistkalnietis vai tuvumā dzīvojošais iedzīvotājs zina stāstus par to, ka zeme pēkšņi atveras, pazūd zirgs vai kaza, vai zemnieka apstrādātie lauki pēkšņi pārtop par maziem ezeriņiem… ne velti kritenēm doti arī atbilstošie nosaukumi – Siena dobe, Kazas dobe, Šķūņa kritene, un vēl!

Interesanti, taču šajā situācijā jēdziens “karsts” gan nav saistāms ar augstu temperatūru, bet gan ar kalnainā Karsta plato apvidu Slovēnijā, kas bagāts ar šī ģeoloģiskā procesa norisi!

Skaistkalnes karsta kritenes ir iespējams apskatīt gida pavadībā:

Gidi - Laima Indriķe (tālr. 26346250), Ingus (tālr. 22018723), Dr.Mantons (tālr. 26396428)

Skaistkalnes pag., Bauskas nov., LV-3924
+371 26346250
+371 26396428

Darba laiks

Grupām pieteikties iepriekš

Cenas

Objekti tuvumā