Otrdiena, 11. Maijs, 2021. Karmena, Manfreds, Milda
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku novada oficiālais tūrisma portāls

Vecumnieku novada maršruts


Atklāj Vecumnieku novadu

Vecumnieku novads ir kontrastiem bagāts reģions, kurā latviskais dzīvesveids apvienojas ar dabas unikalitāti un Eiropas mēroga mākslas paraugiem. Jau kopš pirmo apdzīvoto vietu izveides 2.-9. gadsimtā reģions ir nepagurstoši attīstījies un piedzīvojis gan kāpumus, gan kritumus, kuru laikā veidojies vien Vecumnieku novadam raksturīgais nesteidzīgās lauku vides aptvertais dinamiskums. Novada teritorijā ik gadu norisinās tradicionāli svētki, kas pulcē lielu skaitu interesentu. Kā piemēram, par godu novada simbolam nosauktie “Liliju svētki” Vecumniekos un jau vairākus gadsimtus nemainīgi organizētie Kanapenes svētki Skaistkalnē, ikgadējie “Sējas svētki” pavasarī un “Pļaujas svētki” rudenī “Ausekļu dzirnavās” un motokrosa sacensības “Pīlādžu mototrasē”.

Pateicoties automaģistrālei, kas ved no Rīgas uz Lietuvu, Vecumnieku novads ir ideāls ceļojuma galamērķis dabas un kultūras tūrisma baudītājiem un aktīvās atpūtas cienītājiem. Vecumnieku novadā atrodas vairāki muzeji, kas demonstrē dažādas novada unikalitātes liecības un vēstures notikumus. Par Vecumnieku novada dzīvi I un II Pasaules kara laikā, kā arī par izcilām novada personībām ir iespējams uzzināt Vecumnieku pagasta muzejā. Teātra cienītājiem ir iespēja apmeklēt aktieru Amtmaņu muzeju - "Zvanītāju Bukas" Vallē, kur iekārtotā ekspozīcija iepazīstina ar Amtmaņu dzimtas devumu latviešu teātra vēsturē. Pašā Vecumnieku centrā kokamatnieka Jura Audzijoņa sēta pārsteidz katru garāmbraucēju ar paša saimnieka veidoto tēlniecisko dārzu “Jūras”. Nedaudz nost no galvenā ceļa ir apskatāma Vecumnieku luterāņu baznīca kas celta 1845.gadā un ir saglabājusi ampīra stila interjeru un iekārtas. “Puķu draugiem” interesants būs Strūbergu ģimenes daiļdārzs Beibežos, kas vairākus gadus ir saņēmis godalgu “Latvijas izcilākais daiļdārzs”.  Novadā ir plašas aktīvā tūrisma iespējas, kas ietver sevī laivu nomu, makšķerēšanu, mototransporta nomu, bet  velotūristiem ir izveidots un marķēts maršruts “Bagātā Zemgale” ( velomaršruts nr. 402), kas ļauj baudīt Vecumnieku un Bauskas novada dabas bagātības divu dienu garumā. Visiem, kas vēlas baudīt nesteidzīgo dabas burvību, neatraujoties no modernās pasaules sniegtajām ērtībām, ir iespēja izmantot, atpūtas laukumus un bērnu rotaļu laukumu pie Vecumnieku Vecā ezera. Ceļotājiem, kuri vēlas izbaudīt relaksējošu atpūtu un iepazīt latvisko, gadsimtiem izkopto,  dabas iedvesmoto dzīvesveidu, ir iespēja apmeklēt latviskos pirts rituālus “Lielzemenēs” Vecumniekos vai  “Dvēseles dziednīcā” Bārbelē.

Dodoties tālāk, Lietuvas virzienā, ir apskatāms Bārbeles ciems ar luterāņu baznīcu,  kas celta 1789. gadā, pārbūvēta 1882. gadā, piešķirot neogotiskas formas gan ēkai, gan baznīcas iekārtai. Netālu no ciema centra atrodas brīvdabas muzejs "Ausekļu dzirnavas", kurā izstādīta apskatei plaša seno darbarīku un tehnikas kolekcija.  Unikāls ir netālu esošais Bārbeles sēravots, pie kura jau 18. gadsimtā atradās Kurzemes hercoga dziedniecības iestāde, kura vēlāk tikusi nopostīta, bet mūsdienas te var baudīt sēravota ūdeni.

Pie pašas Latvijas robežas Mēmeles upes krastā ceļotājus sagaida Skaistkalne, kas kā apdzīvota vieta pastāv jau ilgāk kā 500 gadus un ir otrs lielākais svētceļnieku galamērķis Latvijā, jo ciemata centrā atrodas unikāla barokālā Skaistkalne katoļu baznīca. Līdztekus tam ciemata teritorijā ir iespējams apskatīt muzeju, muižu, karsta kritenes un tradicionālo reģiona ciemata apbūvi, kas savu plānojumu un idejisko būtību nav mainījusi gadsimtiem.

Sīkāka informācija par apskates vietām novadā atrodama Bauskas tūrisma informācijas centra mājaslapā www.visit.bauska.lv un www.vecumnieki.lv

MARŠRUTS LEJUPLĀDEI

Informāciju sagatavoja: Bauskas Tūrisma informācijas centrs, 2019 februārī.
Foto: no Bauskas TIC, objektu un Vecumnieku novada domes foto arhīva