Trešdiena, 10. Augusts, 2022. Audris, Brencis, Inuta
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku oficiālais tūrisma portāls

Vecumnieku apkārtnes maršruti


Atklāj Vecumnieku apkārtni!

 

Vecumnieku apkārtne ir kontrastiem bagāts reģions, kurā latviskais dzīvesveids apvienojas ar dabas unikalitāti un Eiropas mēroga mākslas paraugiem. Jau kopš pirmo apdzīvoto vietu izveides 2.-9. gadsimtā reģions ir nepagurstoši attīstījies un piedzīvojis gan kāpumus, gan kritumus, kuru laikā veidojies vien Vecumniekiem raksturīgais nesteidzīgās lauku vides aptvertais dinamiskums. Teritorijā ik gadu norisinās tradicionāli svētki, kas pulcē lielu skaitu interesentu. Kā piemēram, par godu Vecumnieku simbolam nosauktie “Liliju svētki”, Kanapenes svētki Skaistkalnē, ikgadējie “Sējas svētki” pavasarī un “Pļaujas svētki” rudenī “Ausekļu dzirnavās” un motokrosa sacensības “Pīlādžu mototrasē”.

Pateicoties automaģistrālei, kas ved no Rīgas uz Lietuvu, teritorija ir izteikts ceļojuma galamērķis dabas un kultūras tūrisma baudītājiem, kā arī aktīvās atpūtas cienītājiem. Vecumnieku apkārtnē atrodas vairāki muzeji, kas demonstrē dažādas unikalitātes liecības un vēstures notikumus. Par savulaik pieredzēto Pirmajā un Otrajā Pasaules kara laikā, kā arī par izcilām apkārtnes personībām ir iespējams uzzināt Vecumnieku pagasta novadpētniecības centrā. Teātra cienītājiem ir iespēja apmeklēt aktieru Amtmaņu muzeju - "Zvanītāju Bukas" Vallē, kur iekārtotā ekspozīcija iepazīstina ar Amtmaņu dzimtas devumu latviešu teātra vēsturē. Pašā Vecumnieku centrā kokamatnieka Jura Audzijoņa sēta pārsteidz katru garāmbraucēju ar paša saimnieka veidoto tēlniecisko dārzu “Jūras”. Nedaudz nostāk no galvenā ceļa ir apskatāma Vecumnieku luterāņu baznīca, kas celta 1845.gadā un ir saglabājusi ampīra stila interjeru. “Puķu draugiem” saistošs būs Strūbergu ģimenes daiļdārzs Beibežos, kas vairākus gadus ir saņēmis godalgu “Latvijas izcilākais daiļdārzs”.  Apkārtnē ir plašas aktīvā tūrisma iespējas, kas ietver sevī laivu nomu, makšķerēšanu, mototransporta nomu, bet velotūristiem pieejams marķēts maršruts “Bagātā Zemgale” ( velomaršruts nr. 402), kas ļauj baudīt Bauskas novada dabas bagātības divu dienu garumā. Visiem, kas vēlas baudīt nesteidzīgo dabas burvību, neatraujoties no modernās pasaules sniegtajām ērtībām, ir iespēja izmantot atpūtas laukumus un bērnu rotaļu laukumu pie Vecumnieku Vecā ezera. Ceļotājiem, kuri vēlas izbaudīt relaksējošu atpūtu un iepazīt latvisko, gadsimtiem izkopto, dabas iedvesmoto dzīvesveidu, ir iespēja apmeklēt latviskos pirts rituālus “Lielzemenēs” Vecumniekos vai  “Dvēseles dziednīcā” Bārbelē.

Dodoties tālāk, Lietuvas virzienā, ir apskatāms Bārbeles ciems ar luterāņu baznīcu,  kas celta 1789. gadā, pārbūvēta 1882. gadā, piešķirot neogotiskas formas gan ēkai, gan baznīcas iekārtai. Netālu no ciema centra atrodas brīvdabas muzejs "Ausekļu dzirnavas", tajā apskatei izstādīta  plaša seno darbarīku un tehnikas kolekcija. Unikāls ir netālu esošais Bārbeles sēravots, pie tā jau 18. gadsimtā atradās Kurzemes hercoga dziedniecības iestāde, kas ārstējusi kā vietējos, tā arī tālākus hercogus, muižniekus, zemniekus un citus apmeklētājus. Vēl šodien ikvienam ir iespēja pasmelt sēravota ārstniecisko ūdeni!

Pie pašas Latvijas robežas, Mēmeles upes krastā, ceļotājus uzņem Skaistkalne, kas kā apdzīvota vieta pastāv jau ilgāk kā 500 gadus un ir otrs lielākais svētceļnieku galamērķis Latvijā, jo ciemata centrā atrodas unikāla barokālā Skaistkalnes katoļu baznīca. Līdztekus tam, ciemata teritorijā ir iespējams apskatīt muzeju, muižu, karsta kritenes un tradicionālo reģiona ciemata apbūvi, kas savu plānojumu un idejisko būtību nav mainījusi gadsimtiem.

Citi maršruti:

 

 

Informāciju sagatavoja: Bauskas novada Tūrisma informācijas centrs

Foto: no Bauskas novada TIC un tūrisma objektu arhīva