Trešdiena, 17. Augusts, 2022. Oļegs, Vineta
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku oficiālais tūrisma portāls

Rundāles apkārtnes maršruti


Izbaudi kultūru Rundāles apkārtnē

Rundāles novads daudziem liksies pazīstams jau dēļ tā skanīgā nosaukuma, kas norāda arī uz novada lielākā apskates objekta esamību – Rundāles pili.  Līdztekus tam novadā atrodas arī daudzi citi Latvijas kultūras tūrisma attīstību spēcinoši objekti. Novada teritorijas ģeogrāfiskais novietojums Zemgales līdzenumā ar tipiskāko Zemgales ainavu, lauksaimniecības attīstībai labvēlīgiem dabas resursiem, zemkopības attīstībai piemērotu klimatu, kā arī bagātais kultūrvēsturiskais mantojums ir noteicis galvenās novada iedzīvotāju nodarbošanās un specializāciju - lauksaimniecība, tūrisms un pakalpojumi. Rundāles novads tiek uzskatīta par sen apdzīvotu Zemgales teritoriju ko apliecina Mežotnes pilskalns, kurš  jau no 9. līdz 13. gadsimtam bija viens no lielākajiem seno zemgaļu nocietinājumiem. Gadsimtu gaitā novada teritorijā dzīvojoši apņēmīgi lauksaimnieki, kuru stingrās rakstura īpašības palīdzēja radīt ne vien novada un iedzīvotāju labklājību, bet arī daudzus nozīmīgus kultūras objektus un to pavadošos tradicionālos pasākumus. Ik gadu novadā norisinās Mežotnes pilskalna svētki, Lielais Bazārs Bērstelē, Dārza svētki un Senās mūzikas festivāls Rundāles pilī. Mazmežotnes muižā un Rundāles pilī regulāri notiek dažādi koncerti.

Iebraucot Rundāles novadā, no Bauskas puse, skatam paveras, Zemgali vislabāk raksturojoša ainava ar tās plašajiem un zaļojošajiem laukiem, bet spēcīgu kontrastu rada izcilie kultūrvēsturiskie objekti, kas pēkšņi paveras ceļotāju acīm pārsteidzot un ievedot ik vienu it kā citā pasaulē. Tāda ir 19.gadsimta vidū celtā  Mazmežotnes muiža kuras izskats rada Šveices tipa villas iespaidus. Muiža 2018.gada tika nominēta ka veiksmīgākais jaunais tūrisma produkts Latvijā. Muižas kompleksā atrodas viesnīca, spa, restorāns un pat “Cukurbiešu vēstures ekspozīcija”. Blakus esošais Mežotnes pilskalns ar Vīna kalnu iepazīstina apmeklētājus ar seno zemgaļu nocietinājuma un kulta vietas teritoriju, bet “Spožas skudras taka” viegli saprotamā veidā iepazīstina bērnus ar tur mītošo kukaiņu daudzveidību.

Rundāles novads nav iedomājams bez tā lielākā dārguma -  Rundāles pils muzeja un   “Franču dārza”, kas ceļotāju acīm ir paslēpts līdz pat pēdējam brīdim, kad tā cēli paceļas pār līdzenumiem un ieved apmeklētāju autentiskā 18. gadsimta atmosfērā, kuru var iepazīt dodoties pastaigā tulpju ziedēšanas laikā vai izbraukumā ar elektromobīli parka teritorijā, rožu ziedēšanas laikā. Keramikas mākslas cienītājiem ir iespēja iepazīties ar keramikas priekšmetu izgatavošanas procesu darbnīcās “Melnā poda stāsta” viesu namā “Baltajā māja” un “Laima Ceramics” Svitenes pagastā. Svitenes pagastā apskatāma arī 1653. gadā. celtā Bērsteles baznīca un 19. gadsimtā veidotā Svitenes muiža.

Lai gan Rundāles novads ir izcils kultūras tūrisma galamērķis tajā ir lieliski piedāvājumi arī aktīvas atpūtas baudītājiem. Velotūristiem ir izveidots marķēts maršruts “Bauskas apkārtnes pilis” ( velomaršruts nr.401), kas paredzēts kā vienas dienas izbrauciens un ved pa Rundāles un Bauskas novadiem. Novadā ir iespējama arī licencēta vimbu makšķerēšana, bet aktīvā aprīkojuma un laivu noma  pieejama “Rundāles atpūtas centrā”. MARŠRUTS LEJUPIELĀDEI 

Citi maršruti: 

Sīkāka informācija par apskates vietām novadā atrodama Bauskas tūrisma informācijas centra mājaslapā www.visit.bauska.lv un www.rundale.lv

Informāciju sagatavoja: Bauskas Tūrisma informācijas centrs, 2019 martā.
Foto: no Bauskas TIC, objektu un Rundāles novada domes foto arhīva