Trešdiena, 10. Augusts, 2022. Audris, Brencis, Inuta
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku oficiālais tūrisma portāls

Bauskas apkārtnes maršruti


Bauska – novads, kur satiekas…

Bauskas novads ir Latvijas maizes klēts un Bauska ir Zemgales pērle. Noslēpusies starp trim upēm, tā spējusi sevi nosargāt no visām laikmetu vētrām.

Bauskas novads aizvien ir lepojies ar savām auglīgajām zemēm, kuras visos laikos apsaimniekojuši spēcīgi saimnieki. Bauskā sastapsiet  strādīgus, vienkāršus, pamatīgus,  arī mazliet lepnus lokālpatriotus, kuri sākumā var šķist nedaudz noslēgti un atturīgi, bet, kad pārlauzīsiet cieto čaulu, iepazīsiet sirsnīgo, izpalīdzīgo un pretimnākošo baušķenieku. Bauskā satiekas upes, ceļi un cilvēki. Satiekas, jo šeit ir ko redzēt, sajust, baudīt un piedzīvot!

Satiec, iepazīsti un iemīli mūsu Bausku arī Tu!

 

#Satiec un iepazīsti Bauskas vecpilsētu!

1584.gadā Vairogmiests bija kļuvis par šauru un Kurzemes- Zemgales hercogs Gothards Ketlers pavēlēja pārcelties uz jauno pilsētas vietu Mēmeles krastā – tagadējo vecpilsētu. Vecpilsētā ir saglabājies 16.gadsimta plānojums un 18. gs. - 20.gs. apbūve, tādēļ tā ir ideāls apskates objekts ikvienam, kas vēlas aplūkot arhitektūru un pieminekļus, kas vēsta par Bauskas dažādajiem vēstures notikumiem, minoritātēm, personībām un  kuru iepazīt aicinām Bauskas muzeja gidu pavadībā.  Senākā saglabājusies celtne vecpilsētā ir Bauskas Sv.Gara luterāņu baznīca, kurā glabājas liecības par pilsētas vēsturi un pilsētniekiem.  Vienā no baznīcas solu galiem redzams krāsains kokgriezums – senākais Bauskas ģerboņa attēlojums ar zelta lauvu sarkanā vairogā. 1615.gadā Kurzemes hercogs Frīdrihs piešķīra Bauskai privilēģiju celt rātsnamu. 17.gadsimtā Bauskas rātsnams  bija lielākais un greznākais Kurzemes Zemgales hercogistē, bet šobrīd tas ir vienīgais rekonstruētais 17.gs. rātsnams Latvijā. Netālu no rātslaukuma apskatāmi tēlnieka Ģirta Burvja darbi  -  piemiņas vieta ebrejiem “Sinagogas dārzs” un piemineklis dzejniekam Vilim Plūdonim, bet  izšūtos rožu dekorus “Rožu aleju” Rīgas ielā un keramikas mozaīku ar ūdens un zivs motīviem  Strautnieku ielā  radījuši novada iedzīvotāji un biedrība “Meistars Gothards” ar mērķi atdzīvināt un popularizēt Bauskas vecpilsētu.   Par pilsētas vēsturi un tās iedzīvotājiem uzzināsiet Bauskas muzeja ekspozīcijā “Bauska laikā un cilvēki Bauskā 20.gs.” un “Zudušie baušķenieki”.  Bet pilsētas pirmsākumi meklējami vietā, kur starp Mūsas un Mēmeles upi veidojās Vairogmiests un kur  jau 15.gs. vidū jau atradās Bauskas pils. Tā  ir vienīgā atjaunotā renesanses, manierisma stila pils Latvijā, kas sastāv no Ketleru rezidences un Livonijas ordeņa cietokšņa drupām. Pils 28 telpās apskatāmas interjera, vēstures ekspozīcijas un mākslas izstādes.

No  vecpilsētas gar pili ved  Bauskas daba taka, kura noslēdzas vietā, kur, satekot Mūsai un Mēmelei, sākas Lielupe un ko vietējie sauc par Ķirbaksalu. Pēc seniem nostāstiem, Lielais Murza sateces vietā (Ķirbaksalā) ņēmis maģisko ūdeni, ar kuru ieteicis mazgāties Kurzemes dāmām skaistumkopšanas nolūkos un kuru kundzēm Jelgavā un Rīgā, “speciāli apstrādātu”, pārdevis pat muciņās. Parkā, starp pili un Ķirbaksalu, atrodas Bauskas pilskalna estrāde, kurā ik gadu notiek dažādi festivāli un pasākumi.

 

#Satiec un piedzīvo labākos Bauskas festivālus un svētkus!  

  • Jau Mūsas krastā norisināsies “Vimbu svētki”, kas ir lielisks pasākums visai ģimenei ar labās gribas makšķerēšanas sacensībām, kūpinātu vimbu baudīšanu, tirdziņu un dažādām aktivitātēm visai ģimenei.
  • .jūnijā moto trasi “Mūsa Raceland” pierībinās FIA Eiropas autokrosa čempionāts, bet vakarā turpat trasē uzstāsies populāri Latvijas mūziķi.  
  • .jūnijā Bauskas pilskalna estrādē norisināsies festivāls “Zobens un Lemess”, kas  būs īsts mūsdienu etniskās (folk, pagan, metal) mūzikas cienītāju saiets no visas Baltijas.
  •  
  • .jūlijs Bauskā nav iedomājams bez tradicionālā starptautiskā festivāla “Country Bauska”, kurā piedalās ne tikai labākās kantrimūzikas grupas no Latvijas, bet arī vadošie  ārvalstu mūziķi.
  • Divu dienu garumā jūlijĀ Bauskas pilī norisināsies Kurzemes hercogu  Ketleru laika mākslas un mūzikas festivāls “Vivat Curlandia” ar senās mūzikas koncertu baudīšanu un  Paukošanās turnīra vērošanu.
  • augustĀ pilskalna estrādē norisināsies festivāls visai ģimenei “Bauska TASTE”, kas tiek dēvēts par visgaidītāko vasaras notikumu Bauskā, jo piedāvā dažādas aktivitātes un mūziku dažādām gaumēm sākot no jauniešiem, beidzot ar senioriem.

 

#Satiec un piedzīvo Bausku bērna acīm!

Ikviens zina Plūdoņa dzejoli “Zaķīšu pirtiņa”. Apskatīt koktēlnieka P.Studenta veidotās zaķu saimes skulptūras, pašu pirtiņu un dzejnieka māju iespējams Bauskas muzeja filiālē “Lejeniekos”. Īstus trušus, kuri dzīvo īpaši veidotos krāsainos namiņos un citus dzīvniekus  - zosis, kazas, vistas, govis varēsi pabarot un apskatīt Trušu pilsētiņā. Bet, ja prāts nesas uz rotaļāšanos, noteikti jāapmeklē Bauskas muzejs, te  apskatāma plaša T.Čudnovskas rotaļlietu kolekcija un “Pasaku namiņš”. Bērnu grupām muzejs piedāvā interaktīvu programmu ar rotaļām, lelles vai 3D kartiņas izgatavošanu, bet decembrī tradicionāli muzejs rīko pasākumu “Ak, eglīte!”.  Lai uzzinātu savu konfekšu dienas devu, atnāc uz Bauskas rātsnama  ekspozīciju “Sver un mēri Bauskā”, tur atradīsi īpašu suvenīru “konfektometru” un uzzināsi visu par senajiem mēriem. Bauskas sākumskolas 2.klases bērni izveidojuši tūrisma ceļvedi  un pastaigu maršrutu “Izzini Bausku bērna acīm”, kurš būs interesants Bauskas iepazīšanai ne tikai bērniem, bet arī vecākiem.

 

#Satiec saimniekus un izbaudi Bauskas gardumus!

Novada specializācija ir lauksaimniecība un tās produktu pārstrāde, tāpēc daudzi uzņēmumi piedāvā apskatīt savu saimniecību vai ražotni un nodegustēt ražotos produktus.  

Novadā ir vairākas siera ražotnes – Celmi”, kuri ražo 26 siera veidus un “Krišjāņi”, kuri  ne tikai ražo vairāku veida sierus, bet arī vienīgie Latvijā audzē slaucamas aitas, piedāvā nogaršot aitas piena produktus. Bērnībā daudzi no mums paši gatavoja “Saldo desu”, bet Bauskā ikviens var ielūkoties ražotnē “Poļa nams” , kura ikdienā ražo  veikalā nopērkamo Saldo bruneti”, “Saldo pērli” un citus gardumus.  Mūsdienās attīstījušās mazās vīna darītavas, katrai no tām ir savi noslēpumi un vīnu sortiments. Bauskas pusē vīna degustācijas piedāvā Kugrēnu vīna darītava”, kura ražo 15 vīnus   unDūmiņu vīna darītava”, kura  tās īpašniece Ieva dod pamācības kā “smalki” baudīt vīnu, pastāsta par dzēriena vēsturi.  Protams,  Bauskas nav iedomājam bez  “Bauskas alus”  darītavas, kurā ražo arī kvasu, iesala dzērienu un tējas sēnes dzērienu “Kombuča”. Alus darītava piedāvā iepazīt produkcijas ražošanas ciklu,  apskatīt ražotni, seno degustācijas zāli, kura bija pieejama tikai augstām partijas amatpersonām un ,protams,  nodegustēt pašu produkciju, bet vasarā, katra mēneša pirmajā sestdienā noteiktos laikos, ikvienam individuālam interesentam ir iespēja pievienoties ražotnes apskatei kopgrupā. Iepazīt zemnieku saimniecību,  saimniecības dižkokus,  garšaugu kolekciju, izprast senlatviešu rituālu ugunskuru svētumu un nozīmi, nogaršot  Zemgales tradicionālo ēdienu – virteni , iespējams Vaidelotēs”Gardu sveicienu no Bauskas puses atradīsiet  firmas veikalā  "Bauskas miestiņš un citi labumi", kurā ir plašs pašmāju un Zemgales gardumu sortiments, arī dažādi suvenīri, piemēram,  Bauskā radītais “čarkometrs” dzērienu dienas devas noteikšanai.

 

#Satiec senās tehnikas kolekcionārus un pazinējus!

Senu vērtību saglabāšana, kolekcionēšana un atjaunošana nav sveša arī Bauskas pusē. Jau 1975.gadā kolhoza “Uzvara” priekšsēdētājs Ivars Jansons sāka veidot lauksaimniecības tehnikas kolekciju un brīvdabas muzeju ar tipisku Zemgales zemnieku sētu un sadzīves priekšmetiem. Mūsdienās atpūtas kompleksa “Miķelis” saimnieks šo tradīciju turpina un šī ir lielākā privātā tehnikas kolekcija Baltijā.   2011.gadā Rīgas Motormuzejs atvēra filiāli Bauskā, kurā apskatāma Baltijā reta un unikāla vieglo un smago auto, militārās tehnikas, kā arī  RAF būves spēkratu kolekcija, interesentiem tiek piedāvātas tehniski radošās darbnīcas. Savukārt atpūtas kompleksā “Rožmalas” apmeklētājiem piedāvā apskatei 19.gadsimta otrajā pusē celtās Ribbes vējdzirnavas ar tās iekārtām un ekspozīciju “Grauda ceļš”, kurā eksponēti arī lauksaimniecības tehnikas modeļi.

 

#Satiecies un baudi Bausku kopā ar draudzenēm!

Kad gribas iepazīt ko īpaši sievišķīgu un “glamūrīgu”, dodies uz pašu jaunāko novada tūrisma objektu vēsturisko tērpu kolekciju “Mazā muiža”. Te uzzināsi par modes attīstību sākot no 18. gs. II puses līdz 19.gs. beigām, bet  visvairāk  ir akcentēts 18.gs. rokoko stila laikmets. Bez tērpu apskates, te iespējams uzlaikot īpašus šī laikmeta tērpus, iemācīties vēdekļu valodu. Uzzināt kā top dabīgā kosmētika  un  pagatavot savu roku krēmu iespējams kosmētikas ražotnē  “Gusto”. Iepazīt Kurzemes hercogistes galma ģērbšanās kultūru un tikt ietērptai tērpā, iemācīties kādu galma deju, iepriekš piesakoties,  iespējams Bauskas pilī. Relaksēties un izbaudīt pirts rituālu vai lauku SPA atpūtu, kā piemēram, kazas piena vannu,  iespējams “Gravās”, bet īpašās “Draudzeņu brīvdienas Rožmalās”  ar nakšņošanu  būs lielisks noslēgums ilgi gaidītai atpūtai. Uzzināt cik daudz apskāvienu skūpstu, mīļvārdu dienā Tev nepieciešams, lai būtu laimīga,  varēsi ar Bauskas tūrisma informācijas centra radīto suvenīru “Mīļummetru”.

 

#Satiec un izbaudi Bausku aktīvi!

Jau gadu Bauska var lepoties ar savu peldbaseinu, kurš vakaros un brīvdienās pieejams ikvienam interesentam. Pavasarī un rudenī iecienīta ir laivošana Mēmelē, Mūsā un Lielupē, populārs maršruts ir no Bauskas līdz Mežotnei, vai no “Lejeniekiem” līdz Mežotnei.  Cauri novadam vijas divi marķēti velo maršruti: “Bauskas apkārtnes pilis” (velo maršruts nr. 401) paredzēts kā vienas dienas izbrauciens, kas ved pa Bauskas un Rundāles novadu un maršruts “Bagātā Zemgale” (velo maršruts nr. 402) ļauj baudīt Bauskas un Vecumnieku novada dabas bagātības divu dienu garumā.  Iecienīti ir arī vienas dienas pārgājienu maršruti, piemēram, dabas parka “Bauska” taka ir lieliska iespēja tiem, kuri vēlas doties romantiskā pastaigā pa Bausku gar gleznaino  Mēmeles vai Mūsas krastu, uz Ķirbaksalu, kur satekot Mūsai un Mēmelei sākas Lielupe (~ 1,5 km vienā virzienā). Ģimenes vai skolēnu grupai patiks maršruts no Bauskas uz dzejnieka V.Plūdoņa muzeju “Lejenieki” gar Putnu fabriku (~8 km vienā virzienā) un maršruts no Bauskas  uz Mežotnes pilskalnu pa Ziedoņu ielu (~ 13 km vienā virzienā). Bauska ir iecienīta vimbu makšķerēšanas vieta, bet jāņem vērā, ka no 1. aprīļa līdz 16. maijam ir noteikta licencēta makšķerēšana. 

 

Sīkāka informācija par apskates un atpūtas vietām Bauskā un novadā iesējams www.visit.bauska.lv

Citi maršruti: 

 

Informāciju sagatavoja: Bauskas Tūrisma informācijas centrs, 2021 martā