Svētdiena, 25. Augusts, 2019. Ivonna, Ludis, Ludvigs, Patrīcija, Patriks
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku novada oficiālais tūrisma portāls

Bauskas muzeja programmas


"Piedzīvojums Bauskā 20. gadsimtā"

Ekspozīcija veidota kā vēsturiska pastaiga Bauskā 20. gadsimta garumā, jo tai cauri vijas ielas motīvs.

Pastaiga sākas 20. gs. sākumā. „Ielas” malā esošajās fotogrāfijās redzams, kāda tolaik izskatījās Bauska – kādas bija ielas un ēkas, tilti, laukumi un parki. Ejot pa „ielu”, var satikt kādu pēc tā laika modes tērptu pilsētnieci ar bērnu ratiņiem, bet, ienākot Dreņģera veikalā, redzams, kāds tolaik, pirms 100 gadiem, bija šīs koloniālpreču un vīna tirgotavas piedāvājums. Pļavenieka fotosalonā iespējams iepazīties ar 20. gs. sākuma fotomākslas noslēpumiem, kā arī iegūt savā īpašumā kādu retrostila fotogrāfiju.

Baranovska kalēja darbnīcā var uzzināt, kas, piemēram, ir „lūškas”, „naglīzeri”, „ugunslāpstas”, „špeirāgi”, „spicāmuri”, „šlehtāmuri”, „cinnējamie āmuri”, „verķīzers” un vēl daudz kas cits, kas liecina par šo, 20.–30. gados un arī senākos laikos, tik svarīgo amatu. Kā strādāja skroderi un drēbnieki, redzams šuvēju darbnīcā, bet turpat līdzās ir Jučiņa frizētava, kas stāsta par skaistumkopšanu. Grāmatu un sīku preču veikala piedāvājums veidots pēc kādreizējā Kārļa Vīksnes veikala analoga, par ko savulaik teica, ka pie Vīksnes var nopirkt to, ko citur pat ar brilli neatradīsi. Savukārt „ielas” malas fotogrāfijās redzama Bauska pagājušā gadsimta 20.–30. gados un baušķenieki, kas tērpti pēc tā laika modes.

Nonākot Bauskā 40.gadu sākumā, redzams, kas šeit notika un kāda pilsēta un pilsētnieki izskatījās padomju varas laikā 1940.–1941. gadā, vācu laikā 1941.–1944. gadā un Otrā pasaules kara beigās, kad pilsēta tika pamatīgi izpostīta, bet pēckara fotogrāfijas ataino tās pārvērtības, kas skārušas Bausku un baušķeniekus vēlākajos gados. Pēc fotogrāfiju aplūkošanas „jāpāriet ielas otrā pusē”, kur var ieskatīties čekista kabinetā un aizdomāties par to, ka Bauskā savulaik 40. gadu beigās un 50. gadu sākumā bija koncentrēti lieli PSRS valsts drošības spēki, jo apkārtnē pēckara gados bija spēcīga nacionālās pretošanās kustība. Savukārt „blakus mājā” iekārtots tipisks padomju laika divu istabu dzīvoklis. Viena no istabām liecina par baušķenieku ikdienu pagājušā gadsimta 50.–60. gados, bet otra – par 70. gadiem. Var uzzināt, piemēram, kad Bauskā aizsākās televīzijas skatīšanās un kā darbojās pirmais TV aparāts. Visu vēsturisko pastaigu vērīgi uzrauga modrais padomju kārtības sargs – milicijas darbinieks.

"Laiks spēlēties"

Ekspozīcijā ir vērojama 20. gadsimta leļļu un rotaļlietu pasaule. Tas ir stāsts, par to, ar kādām rotaļlietām savā bērnībā spēlējās mūsu vecmāmiņas un vectētiņi, mūsu mammas un tēti, mēs paši un arī mūsu bērni. Ekspozīcijā vienkopus skatāmas 20. gadsimta sākuma salonlelles greznos tērpos, dažādos laikos no dažādiem materiāliem gatavotas lelles un lellītes, kā arī jaunāko laiku „Bārbijas”. To visu papildina miniatūru mēbeles un sadzīves priekšmeti, kā arī koka mājiņas ar miniatūru interjeriem. Savukārt par zēnu rotaļu pasauli dažādos laikos liecina automašīnas, lidmašīnas, kuģi, konstruktori, kara tehnika, plastmasas zaldātiņi un vēl daudz kas cits.

Kalna iela 6, Bauska, Bauskas novads, LV-3901
+371 63960508
+371 63960509

Darba laiks

Pieteikties iepriekš!

Cenas

Izglītojošā programma ”Piedzīvojums Bauskā 20.gs.”-30,00 (grupa līdz 10 cilvēkiem), 45,00 (grupa līdz 20, par katru nākamo cilvēku jāpiemaksā 2,00)

Izglīt. programma "Laiks spēlēties”- 1,50(personai)

Izglīt. programma grupām”No dzīpara līdz tērpam”-1,50(personai)

Objekti tuvumā