Piektdiena, 26. Aprīlis, 2019. Alīna, Rūsiņš, Sandris
Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku novada oficiālais tūrisma portāls

"Sējas svētki" Ausekļa dzirnavās


"Sējas svētki" Ausekļa dzirnavās

11. maijā "SĒJAS SVĒTKIEM 10"

Vecumnieku novada Bārbeles pagasta Ausekļu dzirnavu muzejs 11. maijā plkst. 11 aicina interesentus izjust Ulmaņlaiku sadzīvi un lauku darbus.

Ar Latvijas valsts karoga pacelšanu mastā atzīmēsim nu jau 10 Sējas svētkus muzejā. Šie svētki ir īpaši ar to, ka pavasarī iesētie graudi, sēklas, iestādītie kartupeļi nesīs augļus, lai rudens svētkos demonstrētu ražas novākšanu.

Sējas svētkos kā ierasts Tvaika dampja Ruston Proctor (ražots Anglijā 1912. gadā) spēks tiks izmantots seno laiku gatera darbināšanā. Dzirnavās ar ūdens spēku tiks malti graudi, gatavotas grūbas un putraimi.
Svētku apmeklētāji varēs iepazīt pavasara lauku un Zemgaļu sētas darbus gan demonstrējumu laukā, gan muzeja plašajā teritorijā. Dažādu amatu meistari no visas Latvijas, izmantojot savus un muzeja darba rīkus, ļaus ielūkoties daudzveidīgajos mājsaimniecības un lauksaimniecības darbos.

11. maijā visas dienas garumā varēs aplūkot kurpnieka darba instrumentus, kā arī vērot apavu labošanas procesu, un pašiem piedalīties apavu labošanā. Rīkstnieks – Teodors Blija - iepazīstinās ar āderu noteikšanas noslēpumiem, amatnieks Valters Reiznieks - mūzikas instrumentu izgatavotājs - rādīs un muzicēs uz cītarkokles, kokles un cītaras, kā arī būs līdz šim neredzētu amatu demonstrējumi.

Svētkos piedalīsies: Dobeles amatu mājas meistares, Valters Reiznieks un Tautas mūzikas ansamblis “Ziemeļmala” no Limbažiem, Vecumnieku novada Bārbeles pagasta jauniešu deju kopa “Rakari”, Vecumnieku vidusskolas deju kopa “Rūķi “ un Albīns Baļčūns ar draugiem.

SVĒTKU PROGRAMMA
Plkst. 11 – svētku atklāšana;
No plkst. 11.30 – iespēja vērot un izmēģināt savus spēkus dažādos lauku sētas darbos:
* zemes pirmssējas sagatavošanā ar tehniku un zemkopja darba rīkiem;
* labības un zālāju sēšanā ar sētuvi un dažādu veidu sējmašīnām;
* kartupeļu stādīšanā, kukurūzas sēšanā;
* kurpnieka un mūzikas instrumentu meistaru amata demonstrējumos;
* jumta dēlīšu zāģēšanā ar dēlīšu zāģi, jumta skaidu plēšanā;
* graudu malšanā, grūbu un putraimu gatavošanā ūdens dzirnavās;
* baļķu zāģēšanā seno laiku gaterī, kuru darbinās Tvaika dampis Ruston Proctor;
* baļķa zāģēšanā ar rokas zāģiem un motorzāģiem;
* koka apstrādē uz dažādiem darbagaldiem un ar instrumentiem.

Aicinām ikvienu seno amatu pratēju, amatnieku un citus interesentus 11. maijā būt svētku dalībnieku pulkā (pieteikties pa tālr. 29197412, 26396878). 
Katram būs iespēja gan vērot, gan iemēģināt savu roku dažādos darbos, seno amatu prasmēs un izdarībās.

Uz tikšanos Ausekļu dzirnavās!


Citas ziņas